Amikor pedig eltelik az ezer esztendő, a Sátán elbocsáttatik börtönéből, és elmegy, hogy megtévessze a népeket a föld négy sarkán, Gógot és Magógot is; hogy összegyűjtse háborúra azokat, akiknek annyi a száma, mint a tenger fövenye. És felvonultak a fennsíkra, és bekerítették a szentek táborát és a szeretett várost, de tűz szállott alá az égből, és elpusztította őket. Az ördög pedig, aki megtévesztette őket, a tüzes és kénes tóba vettetett, ahol a fenevad és a hamis próféta is van, és gyötrődnek éjjel és nappal örökkön-örökké. (Jelenések 20:7-10)
A címben szereplő kérdés filozófiainak tűnik ugyan, de a válasz, amit adunk rá, gyökeresen befolyásolja az önmagunkról alkotott képünket. Ezekről a versekről azok az idők jutottak eszembe, amikor irodalom órán Jean-Jacques Rousseau felvilágosodás kori filozófusról tanultunk, aki megfogalmazta tételét az ember eredendő jóságáról. Azt vallotta, hogy „a gyermek, mint természeti lény eredendően jó, csak a társadalmi együttélés rontja meg”. Ha tovább visszük ezt a gondolatot, hamar eljutunk oda, hogy valójában senki sem vonható felelősségre a tetteiért. Hiszen csak a neveltetése, a környezete, a körülményei vagy egyéb tényezők miatt lett olyan, amilyen. Eredendően jó volt, csak hát…
Azt hiszem, az idézett szakasz egyike a Biblia legkijózanítóbb verseinek. Szinte hihetetlen, hogy miután maga Jézus Krisztus ezer éven át uralkodik a földön, a Sátán – börtönéből szabadulva – még egyszer lázadásra bírja a népeket, és össze is gyűlnek a szentek tábora és a szeretett városa ellen. Hogy lehet ez? Sőt, miért engedi meg egyáltalán Isten, hogy megtörténjen ez a lázadás? Talán azért, hogy még egyszer utoljára rámutasson az emberi természet igazi jellegére. Ami nem eredendően jó.
Úgy látom, hogy a gonoszságnak három forrása van: a sátán, a világ és az emberi természet. Mi szívesen elismerjük az első kettőt, a harmadikat viszont szeretjük tagadni. Számtalan beszélgetés jut eszembe különböző emberekkel, akik őszintén állították, hogy ők alapvetően jó emberek. Ha mégis tettek ezt-azt, az a környezet miatt volt, vagy, mert túl erős a kísértés. Az ezeréves királyság alatt azonban Isten kiiktatja az első két forrást. A sátán meg lesz kötözve, a világ rendszere (Babilon) pedig eddigre megbukik. A gonoszság egyetlen forrása ebben az időben a bukott emberi természet lesz – és meg is fogja hozni a gyümölcsét. Igaz, ez valójában már csak „demonstráció”. A lázadás során kitervelt csatára már nem kerül sor, véget ér, mielőtt elkezdődhetne. A Sátán pedig végre valahára, egyszer és mindenkorra megítéltetik.
A Biblia azt állítja rólunk, hogy természetünknél fogva nem jók, hanem bűnösök vagyunk. Úgy fogalmaz, hogy „az ember szívének minden szándéka és gondolata szüntelenül csak gonosz”. És azt hiszem, ezzel nem csak a nem hívőknek, hanem a hívőknek is szembe kell nézniük. Pál apostol így nyilatkozott magáról: „tudom, hogy énbennem, vagyis a testemben nem lakik semmi jó”. Vagy egy másik helyen: „Igaz az a beszéd, és teljes elfogadásra méltó, hogy Krisztus Jézus azért jött el a világba, hogy a bűnösöket üdvözítse, akik közül az első én VAGYOK.” Figyeljük meg a jelen időt! Jakab beismeri a levelében, hogy „sokat vétkezünk mindnyájan”. János apostol pedig ezt írja: „Ha azt mondjuk, hogy nincsen bűnünk, önmagunkat csaljuk meg, és nincs meg bennünk az igazság.” A Biblia őszinte, legyünk mi is azok.
Azt hiszem, csak akkor tudunk a „helyünkre kerülni”, ha ezt tudatosítjuk magunkban, és nem ringatjuk magunkat mesékbe. Ha tudom, hogy a testemben minden hajlam megvan a bűnre, az alázatra kényszerít, és Istenhez visz, hogy kegyelemet és erőt kérjek tőle. És számomra felszabadító a gondolat, hogy ezt beismerhetem – mert így a kereszthez mehetek. „Mert nem olyan főpapunk van, aki ne tudna megindulni erőtlenségeinken, hanem olyan, aki hozzánk hasonlóan kísértést szenvedett mindenben, kivéve a bűnt. Járuljunk tehát bizalommal a kegyelem trónusához, hogy irgalmat nyerjünk, és kegyelmet találjunk, amikor segítségre van szükségünk.”
A kegyelem azok kiváltsága, akik beismerik, hogy bűnösök.
Ha tetszett a bejegyzés, iratkozz fel e-mail értesítőmre ide kattintva.